חמישה צעדים לכתיבת בקשה מוצלחת למענק לעמותה

Yuval Klain גיוס משאבים לעמותות 0 Comments

אין מתכון בטוח להצלחה בכתיבת בקשות למענקים. לעתים נדירות הבקשה הראשונה מצליחה כמו באגדות. לעתים קרובות יותר, היא מסתיימת במפח נפש. לוקח זמן ללמוד, לשפר ולכתוב בקשה מוצלחת יותר. ההמלצות שלהלן יסייעו לכם לכתוב בקשות מוצלחות בפחות מאמץ ותסכול. בהצלחה!

 1. חשוב למצוא את המענק הנכון לארגונכם

כדאי לחפש במאגרים מקוונים עבור הארגונים המתאימים במיוחד לתחום העיסוק של העמותה שלכם. הממשלה, רשויות מקומיות, תאגידים עסקיים וקרנות פילנתרופיות – לכולם תחומי מענק ברורים ומוגדרים. אין טעם לשלוח בקשה מושקעת לארגון הלא נכונים. מומלץ לקרוא בעיון את אתר האינטרנט של כל ארגון.

 1. בקשה מוצלחת מתחילה במחקר מקיף

חובה לבחון מראש את הדרישות המקדימות השונות של הארגון ממנו אתם מבקשים את המענק, בין היתר: רישום כעמותה, ניהול תקין, דו״חות מס, היקף תקציבי וכד׳. ביחס לדד-ליין, כדאי לבדוק האם הארגון מקבל ובוחן בקשות באופן שוטף (כי אז כדאי להקדים ולהגיש) או שכל הבקשות נבחנות רק במועד הסופי להגשה? חשוב לבחון גם, האם הארגון מקבל בקשות ללא היכרות מוקדמת או פנייה מצידו.

כמו כן, יש לעקוב במפורש אחרי כללי ההגשה הספציפיים, לדוגמה: האם יש צורך לשלוח מכתב היכרות מקדים (Letter of Intent)? האם יש טופס אחיד לבקשה? האם יש ליצור פרופיל משתמש מקוון? וכו׳.

 1. כתיבת מכתב מקדים – Letter of Intent

ה- LOI הוא מכתב מקדים, המספק תיאור ברור ותמציתי של הארגון: רקע, מטרות, דרכי פעולה, הישגים וייחוד, ותכניות לעתיד, בלא יותר מ-2 עמודים. חשוב כמובן לכלול גם פרטי קשר ואתר אינטרנט (אם יש)

 1. כתיבת בקשה מלאה למענק

בקשה מלאה כוללת את הפרטים הבאים:

 • הצרכים החברתיים להם עונה העמותה, ומטרותיה.
 • מודל העמותה: באיזה אופן היא עונה על הצורך החברתי? מה מייחד אותה?
 • מהם היעדים המדידים לפעילות?
 • תקציב מפורט הן לפרויקט (כמה כסף מבוקש ולאילו סעיפים?) והן לעמותה, ודו״ח לשנה קודמת.
 • משך הפרויקט, ותחנות לביצוע או למדדים במהלכו.
 • קשיים צפויים ואמצעים להתמודד עמם.
 • שותפים (אופציונלי)

היקף ודרישות הבקשה משתנות מארגון לארגון, ובהתאם להן – ההשקעה הנחוצה במחקר מקדים ובכתיבה. עם זאת, כלל חשוב לכל הבקשות הוא שמירה על שפה יחסית פשוטה ונגישה.

 1. הקפדה על דד-ליין

ארגונים מסוימים נוקשים יותר מאחרים ביחס לדד-ליין. כדאי תמיד להקדים, וקחו בחשבון שלפעמים גם איחור של 10 שניות משמעו דחייה אוטומטית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *